arrow_back Hosszú utak tervezése

Egy hosszú útvonalat általában több szempont figyelembevételével szeretnénk megtervezni. Például egy nyaraláskor egy megadott határátkelőnél szeretnénk átkelni, az egyik országban szeretnénk fizetős utakat igénybe venni, egy másikban pedig nem, stb.

Az útvonaltervben az ilyen összetett követelményeket esetleg megfelelő köztes útvonalpontok beiktatásával lehetne némiképp érvényesíteni. Egy hosszabb navigálás során azonban könnyen előfordulhat, hogy a navigáció valami miatt megszakad, és az ilyen összetett útvonaltervek kezelése útközben nagyon körülményessé válhat.

Az is gondot okozhat, ha a köztes útvonalpontot valamiért ténylegesen nem érintjük (például csak a települést jelöltük meg, vagy egy áruház nagyobb parkolójában). Ekkor a navigáció a nem érintett útvonalpontra visszanavigál, és ezt a köztes útvonalpontot az útvonalról külön ki kell törölni. Ez még tovább bonyolíthatja a navigálást.

Célszerűbb lehet az ilyen összetett útvonalakat szakaszokra bontani, a megfelelő köztes célpontokat gyűjteménybe menteni, majd a navigációt külön szakaszonként végrehajtani (szakaszonként akár eltérő útvonalopciókkal is). A navigáció újraindítása, vagy az útvonalról letérés miatt egy újratervezés így sokkal egyszerűbb lehet.

Ugyanez lehet érvényes egy sok pontot érintő túratervezésénél is. Az útvonalpontok egy az ehhez az úthoz létrehozott gyűjteménybe előzetesen lementhetők, a következő úti cél a gyűjteményből (akár a térképről) kijelölhető, majd elérés után az ideiglenes gyűjteményből törölhető.

Ennél komolyabb követelmények esetén (például túraútvonal optimalizálása) pedig már valószínű, hogy egy üzleti célra készült program használata ajánlott.